Finty Facebook Fejsbuk Cestovanie - cestovateľský server, cestopisy    

 
 
 

HLAVNÉ MENU

MAPA

Peru mapa
   
 
 
 

PERU 

 

Slovenčiny do hier

   
 

 

 
 
  Ponuka leteniek
 
   
 
 
 
  Vaše názory
 
 
 
 
 
 
 

I

Inkovia - "Deti Slnka" slávna tajomná indiánska civilizácia. Rozprestierala sa prevažne v pohoriach Ánd a okrem Peru zasahovala aj do Bolívie a Equádoru. Výborní stavitelia bez trochu malty dokázali s precíznou presnosťou vytvoriť perfektné kamenné stavby, tie mohutnejšie stoja dodnes. Stavali budovy, ktoré zemetraseniam stále odolávajú. Zväčša išlo o budovy lichobežníkového tvaru. Ich najznámejšie mesto na hore Machu Picchu je akoby symbolom sily a vzdoru Inkov, strážiace priechod a cesty do posvätného údolia Urubamba. V skutočnosti ale nikdy nebolo mestom v pravom slova zmysle, pretože vraj slúžilo skôr k náboženským účelom, čím bolo toto miesto dejiskom dôležitých obradov. Postavili ho v horách, na celkom neprístupnom mieste a zostalo skryté pred očami dobyvateľov. Mesto sa nepodarilo dobyť nikdy a nikomu. Objavili ho až v roku 1911.

 
 
 
 
 
Inkovia
 
 
Inkovia používali dodnes nerozlúštené podivné písmo - uzlíkový typ písma "kipa". Abecedu tvorili rôzne farebné šnúrky, na ktorých boli uzlíky. V svojej dobe boli Inkovia najvyspelejší národ, venujúci sa mnohým odvetviam vedy v takom rozsahu, ako neskôr rôzne národy v Európe. Vyvíjali sa súčasne s Aztékami, pritom je pozoruhodné, že sa navzájom v ničom neovplyvňovali a nevedeli o sebe. Inkovia sa volali podľa božského pomenovania. Inka bol Slnko. Najvyšší boh. Inkami boli aj všetci vládcovia na Zemi. Zaujímavé a pre mnohých prekvapujúce je, že Inkovia svojich významných mŕtvych mumifikovali. Takmer tisícka múmií, ktoré sa našli nám svedčia o používaní mumifikačných postupov podobných na tie Egyptské. Práve o podobnosti Stredoamerických Indiánov s Egyptom sa ďalej budete môcť na starších slovenských stránkach www.egymaya.n-games.eu
 
 
 
Zruční Inkovia
 
 
Boli skvelí pestovatelia a poľnohospodári. Hlavné plodiny boli kukurica, zemiaky a kakao. Práve od nich máme dnes tieto plodiny aj my. Im sa podarilo vyšľachtiť z malej niekoľko cm dlhej rastlinky obrovskú kukuricu s veľkými plodmi, ktorá dá sa povedať aj pomohla svetu a v určitej miere aj s problémom menom svetový hlad. Vynikali v lekárstve, astrológii, geometrii a matematike. Tavili kovy, získavali tak bronz, kopali šachty pod zemou, kde ťažili zlato a striebro. Stavali monumentálne lichobežníkové chrámy. A to bez akéhokoľvek spojiva. Hrany kameňa presne vybrúsené tak, aby do seba zapadali a tým sa vytvorí múr. Lekárstvo bolo na vysokej úrovni. Lekármi boli čarodejníci - šamani, využívajúci liečivú silu prírody a rôzne tajné zaklínadlá. Robili aj operácie, pri ktorých občas využili rastliny, s podobnými účinkami ako narkóza.
 
 
 
Krvavý koniec
 
 
Ani Inkom sa však nevyhla záhuba. Vroku 1525 zomrel vplyvný vládca, jedenásty Inka Huayna Cápac. Jeho štvortisíc kilometrov dlhá ríša sa rozpadla, keď sa jeho dediči bili o moc. Zákonitý syn Huascar sídlil v meste Cuzco, pričom jeho nevlastný brat Atahualpa v meste Quite. V nesmierne krvavej bitke sa stal Huascar Atahualpuovým zajatcom. Práve keď táto vojna vrcholila, na pobreží sa vylodil španielsky konquistador Francisco Pizaro, čo bol triumf pre dobyvateľov. Obe oslabené strany, oslabená vojenská sila len ponúkla príslovie nasledovnej situácie. "Kde sa dvaja tĺknu, tam víťazí tretí."

Atahualpa ponúkol Pizzarovi výkupné za seba, ak mu pomôže na slobodu neuveriteľné množstvo zlata a striebra. Pizzaro bol však zákerný pachtič po bohatstve a tak Atahualpu zabil, hoci ten prešiel na kresťanskú vieru aby si život zachránil. Nepomohlo mu to. Len to zmenilo trest z uškrtenia na upálenie.

Vtedajšie hlavné mesto Cuzco bolo vyplienené, s vtedajším počtom obyvateľov 100 000 by to bolo ozajstné veľkomesto. Roku 1535 sa nový hlavným mestom stalo Lima. Bol dosadený nový Inka pre udržanie pokoja v krajine. Manco Cápac ako nový Inka však pripravil hneď povstanie. Nasledoval Manco Cápac II, a vláda Inkov skončila popravou posledného Inku Tupac Amara I. roku 1572. O dve storočia neskôr sa potomok menom Tupac Amaru II. postavil do čela boja proti koloniálnemu poriadku. Španieli ukradli Inkom niekoľko desiatok ton zlata, niekoľko desiatok ton striebra, tisíce životov a ich vtedajšiu česť. Práve na tomto zbohatlo Španielsko a kráľovná Izabela. Na smrti, klamstve a krvi...

 
 
 
Krvavý koniec
 
 
Vvideoukážky, ktoré nasledujú sú žiaľ obmedzené na španielsky jazyk. Zachytávajú vo filmovej podobe mnohé časti z histórie a približujú zánik Inkov. Celú sériu dokumentárneho filmu môžete zhliadnuť na tomto linku: TU.

 
 
 

 

 
 
  Autorské práva a práva na všetok obsah na stránkach vyhradený. Akékoľvek ďalšie využitie obsahu, jeho reprodukcia, zneužitie či použitie do prác, ostatných webov, na účely propagácie cestovných agentúr a vo všeobecnosti akékoľvek použitie materiálov textového, myšlienkovho či grafického nápadu je vyhradená bez vedomia a dohody s autormi a majiteľmi práv na spomenuté súčasti webu.
Tomi www.elsalvador.sk  All right reserved
© 2008 - 2009 atc., zdroj a foto: vytvorené pre CK Eximtours