Finty Facebook Fejsbuk Cestovanie - cestovateľský server, cestopisy    

 
 
 

HLAVNÉ MENU

MAPA

Peru mapa
   
 
 
 

PERU 

 

Slovenčiny do hier

   
 

 

 
 
  Ponuka leteniek
 
   
 
 
 
  Vaše názory
 
 
 
 
 
 
 

ena v Peru je dnes 1 nový sol (PEN) = 100 centimos. Táto mena však nastúpila po roku 1991. Dovtedy to bol pre zberateľov známy Intis. Nie je problémom, ak máte v peňaženke doláre. Obchodníci ich zväčša prijímajú, no v zmenárňach vám ich samozrejme radi zmenia na ich menu.

 
 

zdroj obrázka: perucusco.com

 
 
 
 
Ceny v Peru
 
 

Ceny v Peru nie su nijak drahé. Dobré jedlo pre dvoch kúpite aj za dva doláre.  Hoci ceny rastú všade na svete, aj tu, stále Peru zostáva najlacnejším miestom v Južnej Amerike a možno v celej Amerike. Štátna mena je prevládajúca, prílevom turistov si obchodníci zvykli prijímať aj doláre. Nie všade však nimi platiť môžete. Vo väčších mestách, kde stúpa úroveň života samozrejme stúpajú aj ceny.  Čo sa nákupov týka, určite je Peru skvelým miestom na nákup suvenírov. Človek nikdy nevie, či sa sem dostanete ešte niekedy, preto túto možnosť naplno chyťte a nezabudnite na všade prítomné šatky, textílie, rôzne farebné suveníry, či klobúky, šperky, sošky.

Ubytovanie a doprava taktiež nestojí veľa. Pre našich turistov sa naskytá možnosť si cestu v Peru užiť viac, ako možno tušili. Ceny internetu sa dosť rôznia a aj jeho rýchlosť pripojenia. V drahších hoteloch nemusíte mať s pripojením problém. Vo väčších mestách taktiež. V odľahlých častiach krajiny však nemusia vedieť, o čom je reč.

 
 
 
Ekonomika
 
 

Hoci sú v krajine ceny nízke, nepatrí medzi tie najproblémovejšie s chudobou. Na podiv, hoci chudoba je úplne bežná vec, nikto neberie chudobu ako dôvod ísť na ulicu žobrať. Spôsob života domorodého obyvateľstva sa za roky nejak extrémne s výnimkou väčších miest, nezmenilo. Ľudia sú spokojní a nežiadajú veľa. Peru je národom hrdým, pokojným a pohostinným. Dovážajú sa len určité druhy potravín, keďže krajina žije najmä z poľnohospodárstva, ťažby nerastných surovín a v podstate aj turizmu. Hodnotný je ropný priemysel. Nevyužité náleziská ropy má krajina ešte mnohé v okolí Amazonského pralesa. S ťažbou však nesúhlasí mnoho miestnych kmeňov, v ktorých mnohí domorodci po prvý raz uvideli bieleho človeka až prei jeho prechádzaniu pralesom a hľadaním vhodných miest.

 
 
 
Bankovky 1987
 
 

Trochu notafílie nezaškodí ani tu. Preto zberatľom bankoviek možno nebudú cudzie kúsky z rokov 1987. Banco Central De Reserva Del Peru v žiadnom prípade nevydávala bankovky, ktoré by zberateľov nelákali.
     

Peru textília

 

Peru textília

10 Intis Peru 1987

  50 Intis Peru 1987
Ricardo Palma Soriano (1833 - 1919) bol peruánsky spisovateľ, odporca vojny, knihovník a historik. Zaslúžil sa o prebudovanie Národnej knižnice a je tak trochu knižným hrdinom krajiny. Na druhej strane bankovky je práca na poli, prítomná aj ukážka obrábania poľa Inkami.  

Don José Nicolás Baltasar Fernández de Piérola y Villena (známy ako "El Califa" ("The Caliph"); 5.1.1839 – 23.6.1913) bol prominentný peruánsky politik, minister financií a 2x prezident Peru (1879-1881 a 1895-1899). Na druhej strane bankovky je budovanie ropného vrtu.

     
 

 
 
 

 

 
 
  Autorské práva a práva na všetok obsah na stránkach vyhradený. Akékoľvek ďalšie využitie obsahu, jeho reprodukcia, zneužitie či použitie do prác, ostatných webov, na účely propagácie cestovných agentúr a vo všeobecnosti akékoľvek použitie materiálov textového, myšlienkovho či grafického nápadu je vyhradená bez vedomia a dohody s autormi a majiteľmi práv na spomenuté súčasti webu.
Tomi www.elsalvador.sk  All right reserved
© 2008 - 2009 atc., zdroj a foto: vytvorené pre CK Eximtours