Finty Facebook Fejsbuk Cestovanie - cestovateľský server, cestopisy    

 
 
 

HLAVNÉ MENU

MAPA

Peru mapa
   
 
 
 

PERU 

 

Slovenčiny do hier

   
 

 

 
 
  Ponuka leteniek
 
   
 
 
 
  Vaše názory
 
 
 
 
 
 
 

Peru boat nativesazero Titicaca je najväčšie a samozrejme najznámejšie jazero v Južnej Amerike. Leží akoby uprostred a vyvážene na Peruánskej strane a Bolívijskej strane. Okrem toho, že jazero poskytuje živobytie mnohým jeho obyvateľom, ako aj dôležitú okrajovú trstinu, je opradené mnohými legendami a tajomstvami. Podľa nejednej legendy sa v jazera pochovali tony zlata, keď Inkovia tento kov obetovali Bohom, či ho sem hodili, aby sa biely dobyvatelia k nemu nedostali. Tá najmonumentálnejšia legenda hovorí o ostrovoch v strede jazera ako o mieste, kde stálo centrum ríše a pri najvýhodnejšej polohe, aká mohla byť, mala pevnosť skvelú obranu a jedinú prístupovú cestu. V nej sa mali uchovávať tie najväčšie poklady vtedajšej doby. Čo všetko je na tom pravdy sa už možno nedozvieme. Krásu jazera však môžeme sledovať i dnes. Inkovia verili, že jazero ukrýva tajomné mesto, o čom by vám vedeli rozprávať miestny rôzne rozprávky. Na mesačnom ostrove je dodnes chrám, a zvyšky sídla, ktorý slúžil na vtedajšie bohoslužby, obety a modlidby k bohom.

Titicaca - Peru

 
 
 
 
 
Fakty o Titicaca
 
 

Rozloha: 8800 km²
Dlhé: 195 km
Široké: 100 km
Hlboké: miestami 300 m

Jazero Titicaca leží v nadmorskej výške 3800 m nad morom, čo znamená, že Titicaca je najvyššie položené jazero na svete. Vzniklo pri ústupe mora a jeho prísun vody je možno neuveriteľný, ale vyhradený zväčša na dažďové zrážky. Len málo riek do neho ústí a len jedna vyteká, volá sa Desagnadero. Po niekoľko sto-metroch riečka ústí do jazera Poopó. Titicaca je z oboch strán obkolesené pohoriami, z jednej Andami a z druhej strany Kordilery. Poloostrov so slávnym rovnomenným prístavom Copacabana rozdeluje jazero na väčšie severné a južné menšie jazero. Boli to Aymarovia, čo dali jazeru meno. Titicaca v ich reči znamená "cínové pole". Tí tu žili dávno pred tým, než prišli na toto územie Inkovia. Tí priniesli Aymarom učenie a mnohým ich priučili. V okolí jazera, ako sme už hovorili sa nachádza množstvo ľudí, odkázaných na život pri jazere. Spomenutá trstina - tortora slúži takmer na všetko. Vyrábajú z nej obydlia, koše, rôzne predmety ale i lode. Dnes na jazere funguje rozvinutá lodná doprava a obchod s Bolíviou, samozrejme.

Titicaca - map

 
 
 
Video
 
 

Video z jazera Titicaca zo serveru Youtube.com z ciest európskych turistov

 
 
 

 

 
 
  Autorské práva a práva na všetok obsah na stránkach vyhradený. Akékoľvek ďalšie využitie obsahu, jeho reprodukcia, zneužitie či použitie do prác, ostatných webov, na účely propagácie cestovných agentúr a vo všeobecnosti akékoľvek použitie materiálov textového, myšlienkovho či grafického nápadu je vyhradená bez vedomia a dohody s autormi a majiteľmi práv na spomenuté súčasti webu.
Tomi www.elsalvador.sk  All right reserved
© 2008 - 2009 atc., zdroj a foto: vytvorené pre CK Eximtours